جدیت دانشگاه آزاد اسلامی در اسلامی‌سازی علوم سیاسی

۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۲:۲۷ کد : ۱۱۵ اخبار منتخب واحدها ۲
تعداد بازدید:۴۷
جدیت دانشگاه آزاد اسلامی در اسلامی‌سازی علوم سیاسی

عضو کمیته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اسلامی‌سازی و تحول در علوم سیاسی با جدیت در این دانشگاه دنبال می‌شود.

تولید علم و تحول در علوم انسانی از موضوعات مورد تاکید رهبران انقلاب اسلامی بوده است، تا جایی که امام خمینی(ره) می‌فرمایند «اکثر ضربات مهلکی که به این اجتماع خورده است از دست اکثر همین روشنفکران دانشگاه رفته‌ است و ... طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه‌ها باید دقیقا روی مبانی اسلامی مطالعه کنند و همه باید بدانند التقاطی فکر کردن خیانتی بزرگ به اسلام و مسلمین است».

همچنین رهبر معظم انقلاب پیوسته تحول در علوم انسانی را مطالبه کرده و می‌فرمایند «مهندسی فرهنگی و موضوع تحول و نوسازی در نظام آموزشی و علمی کشور اعم از آموزش عالی و آموزش و پرورش و نیز تحول در علوم انسانی که در دوره‌های گذشته نیز مورد تاکید بوده است، هنوز به سرانجام مطلوب نرسیده است به تعویق افتادن این امور خسارت بزرگی را متوجه انقلاب اسلامی خواهد کرد».

ایشان در جایی دیگر می‌فرمایند «یکی از مبانی اساسی و ارزش‌های اساسی عبارت است از اعتقاد به پیشرفت، اعتقاد به تحوّل، به تکامل، و تعامل با محیط، البتّه با پرهیز از انحراف‌ها و خطاهایی که در این راه ممکن است وجود داشته باشد. تحوّل و تکامل؛ هم فقه ما، هم جامعه‌شناسی ما، هم علوم انسانی ما، هم سیاست ما، هم روش‌های گوناگون ما باید روزبه‌روز بهتر شود، منتها به دست آدم‌های خبره، به دست آدم‌های وارد، به دست انسان‌های اهل تعمّق و کسانی که اهلیّت ایجاد راه‌های نو را دارند؛ نیمه‌سوادها و آدم‌های ناوارد و مدّعی نمی‌توانند کاری انجام بدهند. به این باید توجّه داشت؛ اینها همه یک صراطی است که چپ و راست دارد؛ از وسط جادّه باید حرکت کرد.»

احمدرضا طاهری عضو کمیته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی درباره تلاش‌های این دانشگاه برای تحول علوم سیاسی و روابط بین‌الملل گفت: در کمیته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی تعدادی از اساتید دانشگاه آزاد از واحدهای مختلف در کشور و اساتید دانشگاه‌های دولتی عضو هستند.

طاهری ادامه داد: این کمیته تاکنون جلسات متعددی با مدیریت اساتید باتجربه‌ و مطرح علوم سیاسی برگزار نموده و در این جلسات موارد مختلفی از قبیل به‌روزرسانی و بازنگری برنامه درسی و سرفصل‌های مقطع دکتری رشته‌های علوم سیاسی و  روابط بین‌الملل مورد گفتگو قرار گرفته که برخی از این موارد به تایید هم رسیده‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان گفت: به عنوان نمونه، دروس سه واحدی در علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در مقطع دکتری به دو واحد تبدیل شده که انشالله از مهر ماه 1400 این تصمیم اجرایی می‌شود.

عضو کمیته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی گفت: البته لازم به ذکر است که این گروه از طریق مراکز استانی جهت دریافت نظرات و پیشنهادات از گروه‌های آموزشی مختلف در سطح کشور اقدام نموده و تا به حال نظرات ارزشمندی را دریافت نموده است.

وی افزود: در این گروه مواردی که به تایید اعضا می‌رسند در نهایت فرآیند مربوطه را طی می‌کنند و تبدیل به بخش‌نامه می‌شوند و به واحدهای دانشگاهی ارسال می‌شوند. تمام این موارد در چارچوب قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام می‌گیرد.

طاهری گفت: این گروه مشکلات موجود در واحدهایی که رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دارند را شناسایی نموده و سپس با هم‌فکری و مشورت و مدیریت گروه به بررسی آنها می‌پردازد تا راه حل‌های مناسب را ارائه دهد. به طور طبیعی فعالیت‌های این گروه که جنبه کاربردی دارند تحولات خوبی را در رشته‌های علوم سیاسی و بین‌الملل ایجاد می‌کند.

عضو کمیته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی گفت: به عنوان مثال برخی از دروس که قدیمی هستند به‌روز شده‌اند، در تعیین یا تغییر برخی سرفصل‌ها هم نگاه اسلامی وجود دارد البته سرفصل‌های اسلامی که از قبل در دروس وجود داشته است حفظ می‌شوند و فقط لازم است که به‌روز شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان گفت: همچنین فرآیند افزایش کیفیت و رتبه مجلات علمی در حال انجام است و کتاب‌هایی که در حوزه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل چاپ می‌شوند توسط داوران متخصص مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی در پایان گفت: در هر تخصصی از علوم سیاسی و روابط بین‌الملل روی اسلامی‌سازی دروس کار می‌شود و سعی بر این است که دانش سیاسی را با این روش و متناسب  با استانداردهای علمی ارتقا دهیم.


نظر شما :